Epson i zaštita životne sredine
Svi igramo ulogu u izgradnji bolje budućnosti. Za Epson, to što smo kompanija koja je održiva znači da pazimo na svaki aspekt naše organizacije – od najmanje sijalice do najveće fabrike. On pokreće naše inovacije, pokreće naš rast, motiviše našu radnu snagu i, na kraju, doprinosi društvu. To je takođe suštinski deo načina na koji sarađujemo sa našim partnerima u celom lancu snabdevanja.
Ključni preduslovi
Smanjujemo uticaj na životnu sredinu u procesima proizvodnje, proizvodima i uslugama.
Postižemo održivost u cirkularnoj ekonomiji, pomeramo granice u branši i uspostavljamo sisteme za reciklažu koristeći otvorene i jedinstvene inovacije.
Doprinosimo međunarodnim inicijativama za zaštitu životne sredine.
Neka od naših dosadašnjih dostignuća
Nova perspektiva
Uveli smo digitalne inkdžet štampače za tekstil i poslovne inkdžet štampače koji imaju zamenjive patrone mastila velikog kapaciteta, koji pozitivno utiču na ponašanje i poslovanje klijenata.
Proizvodi
Obezbedili smo ekološki prihvatljive proizvode, kao što su izuzetno kompaktni i energetski efikasni štampači i projektori koji koriste izvor laserskog svetla da bi obezbedili dug radni vek.
Proizvodnja
Postigli smo cilj smanjenja emisije CO₂ za Epson grupu u celini. Emisija CO₂ u fiskalnoj 2015. godini smanjena je za 43% u poređenju sa fiskalnom 2006. godinom (cilj je bio 35%).
Ekološka zajednica
Sprovodi se program ekološke edukacije i programi opsluživanja lokalnih zajednica širom sveta uz korišćenje Epson proizvoda i tehnologija.
Ciljevi
Nova perspektiva
Pored samog smanjenja uticaja proizvoda na životnu sredinu, kompanija Epson predlaže nove proizvode, usluge, funkcije i aplikacije koje menjaju ponašanje i poslovanje kupaca.
Proizvodi
Stvaranje primamljivih proizvoda koji odgovaraju kupcima i imaju 50% manji uticaj tokom svog radnog veka, manjih i lakših i sa manjim zahtevima u pogledu energije, a projektovanih tako da se lako recikliraju i imaju duži radni vek.
Proizvodnja
Postizanje efikasnih proizvodnih procesa sa malim uticajem, koji pružaju osnovnu podršku za ekološki prihvatljivije proizvode zajedno sa programima koji smanjuju ukupne troškove i povećavaju kvalitet.
Ekološka zajednica
Postavljamo sebi izazov da postignemo nove društveno i ekonomski održive postupke putem ekoloških aktivnosti u zajednici, usmerenih na proizvode i usluge.
Važnost naših ciljeva za Evropu
Izveštaj kompanije Epson o evropskoj održivosti, pod nazivom „Zeleni izbor”, izlaže njenu posvećenost korporativnoj društvenoj odgovornosti (CSR) u svim oblastima njenog poslovanja. On ističe korake ostvarene u uštedi energije, vode i CO₂ u celoj evropskoj organizaciji kompanije Epson, njenu posvećenost u čitavom lancu snabdevanja i proizvodnji, kao i posvećenost kreiranju ekološki prihvatljivih proizvoda koji omogućavaju kompanijama da smanje uticaj na životnu sredinu.
Harmonija, saradnja i posvećenost zaštiti životne sredine
Kompanija Epson je osnovana 1942. godine u Suvi, gradu koji se nalazi u bogatom prirodnom okruženju prefekture Nagano. Harmoničan suživot sa zajednicama u kojima poslujemo već dugo predstavlja kamen temeljac kompanije, a čak i kada smo globalno proširili svoje poslovanje, nismo promenili svoju kulturu poštovanja životne sredine. To smo pokazali 1988. godine, kada je kompanija Epson postala prva kompanija u svetu koja je objavila da će iz svog poslovanja eliminisati hlorofluorougljenike (CFC) koji uništavaju ozonski omotač.
1942 - 2010+
1942 – Kontrola zagađenja
Kompanija Epson je započela obradu otpadnih voda koje ispušta sa svoje lokacije kako bi se izbeglo zagađivanje obližnjeg jezera Suva. Tokom 70-ih godina prošlog veka, kada je zagađenje postalo društveno pitanje, kompanija Epson je pokrenula napore u kontroli zagađenja i uvela nove unutrašnje ekološke standarde sa strožim ograničenjima u pogledu kvaliteta vode nego što je predviđeno zakonom.
1983 – Programi za uštedu energije
Od 1980. godine kompanija Epson sprovodi programe za uštedu energije postavljanjem ciljeva za smanjenje energije, sprovođenjem energetskih patrola na lokaciji, instaliranjem energetski efikasne opreme i još mnogo toga. Godine 1983. pogon u Šonu (sada deo kancelarije Hiroka) instalirao je sistem sa mikrokontrolerima za kontrolu rasvete unutar fabrike. Drastična ušteda energije dovela je do toga da Institut za inžinjering osvetljenja u Japanu dodeli pogonu u Šonu nagradu za dobro osvetljenje.
1988 – Izjava o nekorišćenju hlorofluorougljenika (CFC)
Godine 1988, koja je postala prva referentna godina za programe ekološke zaštite kompanije Epson, kompanija je prva u svetu objavila da će u potpunosti isključiti upotrebu CFC-a u svojim globalnim operacijama. Zahvaljujući intenzivnom naporu na nivou Epson grupe da eliminiše ove supstance koje oštećuju ozonski omotač, postali smo kompanija bez CFC-a 1992. u Japanu, a naredne godine širom sveta.
1991 – Centar za čišćenje
Nakon brzog uspostavljanja tehnologije bez CFC-a, Epson aktivno podržava napore partnerskih kompanija (van kompanije i izvođači na terenu) kako bi se eliminisala upotreba CFC-a. U okviru ovih napora, kompanija Epson je uspostavila zajednički centar za čišćenje bez CFC-a u bivšem postrojenju Šimauči i pozvala partnere da ga koriste.
1992 – Priznanje za program eliminacije CFC-a
Godine 1992. kompanija Epson je dobila prvu od šest uzastopnih nagrada Stratospheric Ozone Protection Awards (i za korporaciju i za pojedinca) od Agencije za zaštitu životne sredine SAD (EPA) kao priznanje za njen program za eliminaciju CFC-a i individualna dostignuća u njemu.
Cuneja Nakamura, tadašnji predsedavajući grupe Seiko Epson, komentarisao je u to vreme: „Kada je postalo jasno da CFC-i oštećuju ozonski omotač, brzo smo odlučili da ih isključimo iz našeg poslovanja. U početku nisam smatrao da je odluka bila toliko značajna. Tek kasnije, kada smo bili odabrani za ovu čast, sinulo mi je šta smo sve postigli.”
1993 – Lokalni programi se šire globalno
Volonterski programi proširuju se širom Epson grupe kako bi se podstakla harmonija sa lokalnim zajednicama. Godine 1993. ogranak Epson America, Inc. (EAI) je dobio nagradu za smanjenje otpada od države Kalifornije za svoj program dobrovoljnog čišćenja priobalja, kao i za napore u cilju smanjenja otpada.
1998 – Druga referentna godina za zaštitu životne sredine
Godine 1998., deceniju nakon pokretanja programa eliminacije CFC-a i godine koju Epson smatra drugom referentnom godinom očuvanja životne sredine, kompanija Epson je ustanovila opšti akcioni plan za rešavanje niza problema u vezi sa životnom sredinom i obrazovala šest stručnih odbora:
Odbor za ekološke proizvode
Odbor za uštedu energije
Odbor za nultu emisiju
Odbor za reciklažu proizvoda
Odbor za kontrolu hemikalija
Odbor za „zelenu” nabavku
1999 – Započeto objavljivanje izveštaja o životnoj sredini
Kompanija Epson je 1999. godine počela da objavljuje godišnji izveštaj o zaštiti životne sredine u cilju informisanja javnosti o svojim ekološkim aktivnostima i dobijanja povratnih informacija od javnosti, koje bi mogle da se koriste za oblikovanje budućih aktivnosti. Godine 2003. započeli smo sa objavljivanjem godišnjeg izveštaja o održivosti koji pokriva ne samo naše ekološke aktivnosti, već i naše društvene programe.
2000 – Energetske patrole
Godine 2000., kao odgovor na zahteve lokalnih preduzeća i organizacija koje traže načine da uštede energiju na svojim lokacijama, kompanija Epson se udružila sa nekim drugim kompanijama koje rade u Naganu da bi formirala Tim za energetsku patrolu u regionu Suva. Tim posećuje lokalne kompanije, kancelarije i druge objekte kako bi procenio njihovu potrošnju energije i preporučio načine za njeno smanjenje. Pošto su prednosti programa stekli šire priznanje, 2005. godine formiran je Tim za energetsku patrolu u regionu Šinšu koji obezbeđuje širu pokrivenost celokupne prefekture Nagano. Sličan program je pokrenut na Tajvanu 2010. godine.
2000 – Podrška za projekat pošumljavanja
Kao način da doprinese Indoneziji, zemlji u kojoj kompanija Epson obavlja proizvodne operacije, kompanija Epson je ustanovila program pošumljavanja na Kalimantanu, ostrvu koje brzo gubi svoje tropske prašume. Zahvaljujući pomoći Japanskog međunarodnog centra za promociju šumarstva i saradnju i tesnoj saradnji sa indonežanskom vladom, kompanija Epson je obnovila i do 2008. održavala „Epson šumu”, područje od oko 300 hektara. Usvajanjem koncepta agrošumarstva prema kome se poljoprivredni usevi sade zajedno sa drvećem, ovaj projekat ne samo da je oporavio šumu koja je bila u opadanju, već je i poboljšao živote lokalnih stanovnika.
2001 – ISO 14001 sertifikacija
Kompanija Epson je brzo dobila sertifikat za usaglašenost sa standardom ISO 14001 u težnji da osigura nastavak i efikasnost svojih programa zaštite životne sredine. Godine 1995. britanska filijala Epson Telford Ltd. (ETL) dobila je sertifikat BS7750 (britanski standard za sisteme upravljanja zaštitom životne sredine na kom se zasniva standard ISO 14001). Do 2001. godine, sve glavne proizvodne i neproizvodne lokacije kompanije Epson širom sveta dobile su sertifikat ISO 14001.
2001 – Epson nalepnice za ekologiju
Godine 2000. Epson je započeo program Epson nalepnica za ekologiju. U okviru ovog programa koristili smo etikete kako bismo potrošačima pružili informacije o (samodeklarisanim) ekološkim atributima Epson proizvoda i promovisali stvaranje ekoloških proizvoda. Štampač pojedinačnih strana LP-9400 (u nekim regionima EPL-N7000), pušten u promet 2001. godine, bio je prvi proizvod koji se kvalifikovao za nalepnicu.
2003 – „Zelena” nabavka proizvodnih materijala
Započeli smo standardizovani, globalni program koji garantuje da određene zabranjene supstance neće ući u naš lanac snabdevanja. Ovaj program služi da osigura da delovi i sirovine koje nabavljaju kompanije Epson grupe bilo gde u svetu ispunjavaju kriterijume objavljene u Standardu Epson grupe za nabavku „zelenih” proizvodnih materija.
Kliknite ovde za više informacija o „zelenoj” nabavci.
2003 – Program nulte emisije
Pokrenuli smo program „nulte emisije” 1997. godine. Ciljevi ovog programa su da se reciklira 100% emisije koju generišu naše poslovne aktivnosti (nivo 1) i da se smanji naša ukupna emisija (nivo 2). Do 2003. godine, svaka Epson lokacija širom sveta je postigla nivo 1. Trenutno radimo na tome da smanjimo količinu samog otpada i da dostignemo viši nivo reciklaže.
2008 – Ekološka vizija 2050.
Da bismo u potpunosti rešili problem globalnog zagrevanja, izradili smo Ekološku viziju 2050, dokument u kome se navode dugoročni ekološki ciljevi kompanije Epson.
2010 – Srednjoročna politika zaštite životne sredine SE15
Srednjoročna politika zaštite životne sredine SE15 kompanije Epson postavlja prve ciljeve na putu ostvarenja Ekološke vizije 2050.
2010 – Nova perspektiva
Pustili smo na tržište model SurePress L-4033A. Ova presa za digitalne etikete je projektovana sa ciljem da koristi inovativne Epson proizvode i tehnologije kako bi se smanjio uticaj na životnu sredinu tokom upotrebe. Primenom Micro Piezo tehnologije kompanije Epson, SurePress nudi proizvođačima nalepnica znatno manji uticaj na životnu sredinu nego tradicionalne prese za analogne etikete.
2012 – Težnja kompaktnosti
Da bismo poboljšali osnovne ekološke performanse naših štampača i obezbedili korisnicima veće mogućnosti instalacije, potpuno smo izmenili konstrukciju radi povećanja kompaktnosti. Inkdžet štampač Expression Premium XP-600 ima manje mehanizme i novi, tanji tip glave štampača i kertridž sa mastilom, zbog čega su im sve dimenzije znatno manje u odnosu na prethodni model Artisan 730.
2014 – Promena kancelarijskog štampanja
Napredna inkdžet tehnologija kompanije Epson pokreće promene u kancelarijskom štampanju ubrzanjem prelaska sa laserskog na inkdžet štampač. Kancelarijski inkdžet štampači sa mastilom velike zapremine štede resurse i vreme drastično smanjujući potrebu za zamenom potrošnog materijala i smanjujući rad na zameni, naručivanju, upravljanju i transportu potrošnog materijala. Bez toplote koja se koristi za štampanje, Epson inkdžet štampači koriste daleko manje energije od laserskih štampača.
2015 – Reciklaža papira u kancelariji
Kompanija Epson je razvila tehnologiju koja će promeniti životni ciklus papira, dati novu vrednost korišćenom papiru i stimulisati reciklažu u kancelariji. Recikler papira PaperLab, čije je puštanje u promet u Japanu planiranp za 2016. godinu, koristi originalnu Epson tehnologiju suvih vlakana kako bi bezbedno uništio poverljive dokumente i reciklirao ih bez upotrebe dragocenih vodenih resursa⁵.
2017 – Samit OnePlanet
Epson se pridružuje pozivu kompanija za ubrzanu klimatsku akciju: Dve godine nakon revolucionarnog usvajanja Pariskog sporazuma (12. decembra 2015), ponosni smo što smo jedna od 54 globalne kompanije koje pozivaju na ambiciozne klimatske akcije kao osnovu za budući ekonomski uspeh u sklopu samita OnePlanet.
Kreirajte
Proizvodnja sa minimumom materijala i energije radi sprečavanja nepotrebne emisije gasova
Recikliranje i ponovna upotreba
Naše proizvode projektujemo tako da nakon upotrebe mogu lako da se recikliraju.
Naš cilj je:
Smanjenje upotrebe sirovina i resursa
Preduzmanje mera za ponovnu upotrebu, smanjenje ili reciklažu otpada i sprečavanje zagađenja
Podržavanje puta prikupljanja i reciklaže korišćenih proizvoda
ISO 14001: politika zaštite životne sredine
Nastojimo da smanjimo uticaj naših aktivnosti na životnu sredinu tako što obezbeđujemo poštovanje zakona o zaštiti životne sredine i povezane ekološke zahteve u zemljama u kojima poslujemo. Nadalje, posvećeni smo sprečavanju zagađenja i, u saradnji sa kompanijama naše grupe i dobavljačima trećih strana, neprestano tražimo sredstva za poboljšanje našeg ekološkog učinka.
ISO 9001: politika kvaliteta
Naši principi kvaliteta se zasnivaju na konceptu usmerenosti na klijenta. Cilj nam je da dostignemo visok standard lične i korporativne izvrsnosti kako bismo postigli stalno zadovoljstvo klijenata.
Potencijalna ušteda za Epson klijenta na troškovima za CO₂ ⁷
Prelaskom na Epson poslovne inkdžet štampače, naši klijenti su mogli da uštede do 65,7 miliona evra u troškovima za struju i do 124 hiljade tona CO₂ tokom dve godine.
Pronalaženje proizvoda sa TCO sertifikatom
TCO sertifikat je vodeći svetski sertifikat održivosti za elektronske uređaje, ustanovljen pre više od 25 godina. Kriterijumi uključuju proizvodnju sa društvenom odgovornošću, zaštitu prirode, zdravlje i bezbednost korisnika i ergonomski dizajn. Svi kriterijumi su doneti saglasno životnom ciklusu proizvoda, što obuhvata faze proizvodnje, korišćenja i kraja radnog veka.
Pronalaženje Blue Angel proizvoda
Blue Angel je eko-oznaka federalne vlade Nemačke od 1978. godine. Blue Angel postavlja visoke standarde za ekološki dizajn proizvoda i dokazao se u proteklih 40 godina kao pouzdan vodič za održiviju potrošnju.
Ekološki prihvatljivi proizvodi
XP-8500
Kompaktan i lagan dizajn pruža kupcu veću slobodu u pravljenju prostora za ugradnju i smanjuje uticaj na životnu sredinu.
Kompaktan i lagan dizajn doprinosi uštedi resursa.
- XP-8500 je za oko 10% manji i 7% lakši od modela XP-750.
Ušteda energije
Potrošnja energije u režimu mirovanja manja je od 1 W
U režimu mirovanja koristi približno 67% manje energije nego XP-750.
Kompaktni SCARA roboti
Industrijski roboti kompanije Epson već više od 30 godina vode industriju zahvaljujući svojoj inovativnosti i pouzdanosti. Kompanija Epson je šest godina zaredom održala najveći udeo na globalnom tržištu SCARA robota.⁸.
Kompaktni višenamenski SCARA roboti povećavaju produktivnost i štede prostor automatizacijom jednostavnih zadataka i zamenom robota sa jednom osom.
Opremljeni ugrađenim kontrolerom koji štedi prostor
Rade na 100 V i koriste 30% manje energije od uporedivih Epson robotskih sistema⁹
Motor ne zahteva akumulator, čime se smanjuju upotreba resursa, održavanje i vreme zastoja u fabrici
EB-L25000U
Jak izvor laserskog svetla ima dug radni vek i pomaže da se smanji veličina optičkog pogona.
EB-L25000U podržava glavne događaje sa zadivljujućim produkcijama slika i nivoom pouzdanosti koji može da pruži samo izvor laserskog svetla.
Integrisan je izvor laserskog svetla sa neorganskim fosfornim točkom i neorganskim LCD panelima za do 20.000 sati upotrebe praktično bez održavanja.
Kompaktan, lagan dizajn, poboljšana robusnost i laka instalacija.
-Manja, lakša ogledala, LCD paneli i druge glavne komponente u optičkom pogonu.
-Konstrukcija u vidu cevastog rama i osnovne ploče čini da kućište bude izdržljivo i otporno na udarce.
BT-300
Kompaktan i lagan, Moverio BT-300 je pogodan za nošenje čak i tokom dužeg vremenskog perioda.
Kompaktna i laka konstrukcija doprinosi uštedi resursa
- Slušalice su oko 22% lakše od BT-200, a oko 71% lakše od BT-100.
Epson Stylus Pro WT7900
Epson Stylus Pro WT7900 može se pohvaliti prvim industrijskim belim mastilom na bazi vode. To pomaže da se smanji opterećenje životne sredine i istovremeno pruža poboljšanu fleksibilnost i efikasnost rada.
Zahvaljujući mastilima na bazi vode sa izrazito niskim sadržajem mirisa, Epson Stylus Pro WT7900 ne zahteva posebno radno okruženje.
Male je snage zato što nema potrebe za grejačima, lampama ili opremom za ventilaciju koja se koristi kod štampača sa mastilom na bazi rastvarača ili štampačima sa UV-sušenjem mastila.
Kvalifikovano za ENERGY STAR®
TM-m30/TM-m10
Kompaktan štampač računa, pogodan za upotrebu na prodajnim mestima. Spaja kompaktno i moderno kućište sa ekološkim performansama.
Elegantni i stilizovani štampači računa TM-m10 i TM-m30 su oko 71%, odn. 46% manji od modela Epson TM-T20II, što ih čini idealnim za prodajna mesta sa tabletima i prodajne pultove.
TM-m10 i TM-m30 imaju mnoštvo funkcija koje štede energiju i troše oko 81%, odn. 78% manje energije od modela TM-T20II¹⁰
Funkcije za uštedu papira štede resurse i smanjuju troškove.
TM-S9000MJ
Kao višenamenski proizvod, TM-S9000MJ ima manji uticaj na životnu sredinu, a istovremeno olakšava radno opterećenje blagajnika efikasnom obradom čekova elektronskim putem.
Podržite digitalizaciju procesa poravnanja čekova i znatno smanjite uticaj na životnu sredinu u vezi sa fizičkim transportom čekova.
Funkcije neophodne bankomatima integrisane su u jednu jedinicu, čime se smanjuje uticaj na životnu sredinu u vezi sa korišćenjem energije, resursima itd. jer nije potrebna posebna oprema.
Seiko Astron SBXB003¹¹
Serija 8X je druga generacija solarnih satova Astron GPS, prvih satova na svetu koji mogu brzo da odrede vašu poziciju i zabeleže lokalno vreme bilo gde na Zemlji. Satovi ove serije sadrže novi hronograf (funkcija štoperice) i dvostruki prikaz vremena, ali su pritom oko 30% manji¹² od prve generacije serije 7X i oko 40% energetski efikasniji.
Razvoj novih osnovnih komponenti, uključujući GPS modul, sistem napajanja i antenu, omogućio je kompaniji Epson da smanji veličinu i poveća energetsku efikasnost serije 8X u poređenju sa serijom 7X.
Solarni panel eliminiše potrebu za zamenom baterije ili spoljašnjim punjačem.
Inkdžet kertridži
Pretplatni inkdžet kertridži
LFP kertridži
Toner kasete
Epson Catalina
¹ Neobnovljivi resursi, kao što su nafta i metali
² 3.639 donosilaca odluka i zaposlenih u IT sektoru širom Francuske, Nemačke, Španije, Italije i UK, FTI Consulting, naručio je Epson 2015. godine.
³ Wastlund, Reinikka, Norlander & Archer, 2005: http://www.radford.act.edu.au/storage/reading-on-screens-v-paper.pdf.
⁴ Da biste razumeli ove brojke i kako one mogu koristiti vašem poslovanju, posetite www.epson.eu/maketheswitch.
⁵ Koristi se mala količina vode za održavanje određenog nivoa vlažnosti u sistemu.
⁶ Izračunato na Epson poslovnim inkdžet štampačima koji se prodaju tokom poslednje dve kalendarske godine (2016, 2017) na tržištima EU6, tokom prosečne upotrebe proizvoda od četiri godine.
Metodologiju izračunavanja dokazuje institucija TÜV Rheinland.
⁷ Za više informacija posetite www.epson.eu/maketheswitch.
⁸ Udeo na tržištu zasnovan na prihodu industrijskih SCARA robota, 2011–2016. (Izvor: Fuji Keizai „2012 - 2017 Worldwide Robot Market and Future Outlook”)
⁹ U poređenju sa robotom Epson LS3 SCARA
¹⁰ Poređenje kada je povezano na Ethernet (230 V)
¹¹ Ovaj proizvod prodaje korporacija Seiko Watch.
¹² U poređenju sa glavom sata (kućištem) modela iz serije 7X, koji su pušteni u promet 2012. godine.